Okno w garażu – zalety przewyższają wady

Wydawać by się mogło, że montaż okien w ścianie, bramie lub drzwiach do garażu jest zbędną ekstrawagancją i nie spełnią one żadnej praktycznej funkcji w tym pomieszczeniu. Jednak sposób jego wykorzystania powoli się zmienia i nie przechowujemy w nim już tylko samochodu czy innych pojazdów mechanicznych, ale staje się ono ważną częścią gospodarczą domu. Dlatego coraz więcej osób chce, aby ich garaż dzięki odpowiednio rozmieszczonym oknom był właściwie oświetlony, naturalnym dziennym światłem.

Takie rozwiązanie mimo wielu niezaprzeczalnych zalet ma również wady, z którymi niestety trzeba się liczyć. Więcej otworów w konstrukcji budynku czy bramie garażowej oznacza więcej możliwości dla ewentualnego złodzieja na dostanie się do środka. Dlatego trzeba wybierać okna dysponujące odpowiednimi zabezpieczeniami, począwszy od mocnych, odpornych na uszkodzenia ram, aż po antywłamaniowe niemożliwe do stłuczenia szyby. Kolejnym czynnikiem, jaki warto uwzględnić, decydując się na okna garażowe, to warunki atmosferyczne, przed którymi na szczęście także można się zabezpieczyć. W przypadku zastosowania modeli uchylnych wystarczy zamontować nad nimi okapy ochronne, dzięki czemu śnieg lub deszcz nie przedostaną się do wnętrza.

Jednak okno w garażu charakteryzuje zdecydowanie większa ilość zalet, a oprócz lepszego oświetlenia zapewnia też wydajniejszą wentylację i szybsze usuwanie groźnych dla zdrowia, a nawet życia spalin. W większości domów garaż stanowi ich integralną część i kiedy nie jest wyposażony w estetyczne okna, to traci na tym cały wygląd budynku.